Jakiej sztucznej inteligencji potrzebuje Twoja firma?

fot. Sztuczna inteligencja / FreeImages

Niezwykle szybki, w ostatnich latach, rozwój sztucznej inteligencji zachęca do wdrażania rozwiązań opartych o tę technologię w wielu firmach. Warto jednak robić to rozsądnie. Pamiętajmy, że nawet najlepsza technologia nie w każdym przypadku i nie w każdej formie, przyczyni się do wzrostu wartości konkurencyjnej przedsiębiorstwa, a czasami może nawet ją obniżyć.

Na czym może polegać ryzyko związane z wdrożeniem technologii, którą przecież w innych artykułach na naszym blogu, określamy mianem „rewolucyjnej”?

Można tutaj wysnuć paralele do początków rozwoju e-commerce. W tym okresie, hype związany z możliwością prowadzenia sprzedaży przez internet i dostępu do ogromnych rynków zbytu doprowadził, z jednej strony, do powstania wielkich fortun, ale z drugiej, niejednokrotnie, do mocnego przeinwestowania i wykreowania tzw. bańki internetowej.

Jakie popełniano wówczas dwa najczęstsze błędy?

  1. Brak szczegółowych analiz. Wiele firm starało się być obecnych w sieci internet niejako dla zasady, nie zastanawiając się głębiej nad tym, czy odniosą dzięki temu jakiekolwiek korzyści. Internet stał się po prostu modny. Przykładowo — czy firma działająca na rynku lokalnym, oferująca produkt nie nadający się zupełnie do sprzedaży na rynkach globalnych, mogła zyskać cokolwiek na stworzeniu tyleż prostej, co mało użytecznej strony internetowej, o której nie dowiedział się często nikt, poza niektórymi z jej ówczesnym klientów? Mówiąc inaczej, wówczas o obecności w internecie często nie decydowały przesłanki racjonalne, ale głównie emocjonalne.
  2. Niewłaściwie przyprowadzone wdrożenie. Bywało też tak, że dane przedsiębiorstwo miało, co prawda, duże potencjalne perspektywy prowadzenia sprzedaży poprzez sieć internet, jednak zupełnie nie poradziło sobie z ich wykorzystaniem. Najczęściej działo się tak dlatego, iż celem stawała się sama obecność w sieci internet, podczas gdy powinno nim być oferowanie konkretnych produktów, w konkretny sposób, konkretnej grupie docelowej, poprzedzone szczegółowymi analizami. Natomiast wiele firm starało się przenieść swój biznes do internetu w skali 1:1, co najczęściej po prostu nie mogło zadziałać. Dodatkowo jakość samych wdrożeń pozostawiała wiele do życzenia. Niekiedy dochodziło do tego, że dokonanie zakupu poprzez sieci Internet było trudniejsze, niż tradycyjną metodą.

Jak uniknąć tych pułapek w przypadku sztucznej inteligencji?

Musimy pamiętać o tym, że wdrożenie technologii opartych na sztucznej inteligencji nie może być celem samym w sobie. Należy je poprzedzić szczegółowymi analizami, które odpowiedzą na pytanie, co i w jakim okresie czasowym zyskamy dzięki wykorzystaniu tej technologii. Niejednokrotnie może się okazać, że dany efekt łatwiej i szybciej uzyskamy, póki co, innymi sposobami.

Po drugie zastosowane narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję muszą reprezentować należytą jakość. Trudno o cos bardziej nieefektywnego niż niezbyt inteligentna sztuczna inteligencja i to zarówno na poziomie użytku wewnętrznego w przedsiębiorstwie, jak i — przede wszystkim — produktów oferowanych klientom. Niewiele osób będzie zadowolonych z wykorzystywania mało intuicyjnego, niewygodnego narzędzia, wyłącznie dlatego, iż będzie ono wykorzystywało takie czy inne algorytmy sztucznej inteligencji.

Konkluzja

Odpowiadając wprost na pytanie tytułowe — Twoja firma potrzebuje rozwiązań, które pozwolą poprawić jakość jej produktów czy świadczonych usług, obniżyć koszty, zmniejszyć ryzyko działalności, ogólnie mówiąc — zwiększyć przewagę nad konkurencją. Jeśli będą to rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji — doskonale! Należy jednak wystrzegać się pułapki polegającej na wdrażaniu tej technologii wyłącznie dla niej samej. Sztuczna inteligencja powinna być środkiem, a nie celem.

Wstępne analizy warto rozpocząć od tego artykułu, w którym opisujemy obszary, na których sztuczna inteligencja może okazać się niezwykle przydatna już w tej chwili.