Raport Netskope: rośnie popularność generatywnej sztucznej inteligencji

fot. Sztuczna inteligencja / Copilot Designer

Netskope, lider w dziedzinie Secure Access Service Edge (SASE), opublikował nowe badania pokazujące, że dane regulowane (dane, które organizacje mają prawny obowiązek chronić) stanowią ponad jedną trzecią wrażliwych danych udostępnianych aplikacjom generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). To oczywiście generuje potencjalne ryzyko dla firm kosztownych naruszeń danych. Szczególnie, że jak wynika z raportu adopcja generatywnej sztucznej inteligencji wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatniego roku.

Nowa analiza Netskope Threat Labs ujawnia, że trzy czwarte ankietowanych firm całkowicie banuje co najmniej jedną aplikację GenAI, co odzwierciedla dążenie liderów technologii korporacyjnych do ograniczenia ryzyka eksfiltracji wrażliwych danych. Jednak mniej niż połowa organizacji stosuje kontrole skoncentrowane na danych, aby zapobiec udostępnianiu poufnych informacji w zapytaniach wejściowych.

Z analizy Netskope wynika również, że aż 96% firm korzysta obecnie z GenAI. Liczba ta potroiła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przedsiębiorstwa używają obecnie nawet 10 aplikacji, w porównaniu do 3 w zeszłym roku. Wraz ze wzrostem adopcji GenAI, przedsiębiorstwa doświadczyły gwałtownego wzrostu publikacji poufnego kodu źródłowego w aplikacjach GenAI, co stanowi 46% wszystkich udokumentowanych naruszeń polityki danych.

Istnieją jednak pozytywne oznaki proaktywnego zarządzania ryzykiem w niuansach bezpieczeństwa i kontroli utraty danych stosowanych przez organizacje. Na przykład 65% przedsiębiorstw wdraża obecnie coaching użytkowników w czasie rzeczywistym, aby pomóc w kierowaniu interakcjami użytkowników z aplikacjami GenAI. Według analizy specjalistów Netskope, skuteczny coaching użytkowników odegrał kluczową rolę w ograniczaniu ryzyka związanego z danymi, skłaniając 57% pracowników do zmiany swoich działań.

Bezpiecznie korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji wymaga dalszych inwestycji i większej uwagi, ponieważ jej wykorzystanie przenika do przedsiębiorstw i nie ma oznak, że wkrótce zwolni. Przedsiębiorstwa muszą zdawać sobie sprawę, że wyniki generowane przez GenAI mogą nieintencjonalnie zawierać poufne informacje, propagować dezinformację, a nawet wprowadzać złośliwe treści. Wymaga to solidnego podejścia do zarządzania ryzykiem w celu ochrony danych, reputacji i ciągłości biznesowej”. – powiedział James Robinson, Chief Information Security Officer, Netskope.

Z raportu Netskope wynika również, że ChatGPT pozostaje najpopularniejszą aplikacją GenAI, z której korzysta ponad 80% przedsiębiorstw, Microsoft Copilot wykazał najbardziej dramatyczny wzrost wykorzystania od czasu jego uruchomienia w styczniu 2024 roku osiągając adopcję na poziomie 57%, natomiast 19% organizacji nałożyło całkowity zakaz na GitHub CoPilot.

Materiał we współpracy z Netskope.