Runway Meetup & AI Digital Creators Forum – światowe kino AI w Galerii Renoma we Wrocławiu

27 marca 2025 roku przestrzeń konceptu gastronomicznego PeDeT wrocławskiej Galerii Renoma na jeden dzień stała się centrum światowego kina AI. Wydarzenie odbyło się w ramach wystawy Artintell.

Do stolicy Dolnego Śląska zjechali się filmowcy, kreatorzy, technolodzy i edukatorzy, by rozmawiać o kinie tworzonym przy wsparciu sztucznej inteligencji – takim, które już nie tylko powstaje w eksperymentalnych studiach, ale powoli trafia do głównego nurtu i budzi zainteresowanie inwestorów, agencji oraz dużych marek.

AI Digital Creators Forum #2 po raz pierwszy połączyło Polskę z Runway – jednym z najważniejszych na świecie narzędzi do tworzenia obrazu generatywnego, wykorzystywanym przez profesjonalne studia filmowe i artystów wizualnych.

Film, który rozpoczął rozmowę

Wydarzenie otworzył dokument „A Human Future” – refleksyjna podróż przez Kalifornię, która bada wpływ AI na kreatywność i tożsamość twórcy. Film wybrzmiał mocno – pokazując, że przyszłość opowiadania historii nie polega na „zastępowaniu człowieka”, ale na poszukiwaniu nowej relacji między człowiekiem a maszyną.

Mocna reprezentacja Polski i edukacyjny przełom

Kulminacją dnia było ogłoszenie pierwszej w historii współpracy Runway z polską uczelnią. Pod kierunkiem dr Barbary Mróz-Gorgoń, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu stworzyli kompletne projekty filmowe w 24 godziny, korzystając wyłącznie z Runwaya Basia nie tylko poprowadziła zespół z Mattem Szymanowskim, ale też udowodniła, że innowacja zaczyna się w edukacji – i że Polska może być pionierem w tej dziedzinie.

W programie znalazły się cztery panele:

Przejście do kina AI

  • Marek Mardosewicz – reżyser, scenarzysta, założyciel blnk studio;
  • Levgen Gaponov – montażysta, artysta multimedialny, ekspert AI workflow;
  • Monika Raj – producentka kreatywna w House Media.

AI w postprodukcji i workflow przyszłości

  • Tomasz Dyrduła – VFX Supervisor w Juice;
  • Mateusz Janiszewski – dyrektor techniczny w Platige Image;
  • Brian Wankum – 30-letni weteran Hollywood, producent postprodukcji.

Globalne trendy w AI cinema

  • Adrian Daniel Botnariu – reżyser, założyciel Beyondflix Productions, współorganizator AI Fusion @ Berlinale.

Twórczość z pomocą AI

  • Nem Perez – reżyser, założyciel Storyblocker, autor projektu AI Wonderland.

Wydarzenie poprowadzili:

  • Anna Anomalia – producentka kreatywna;
  • Matt Szymanowski – reżyser i producent filmowy i kurator forum;
  • Rafał Solski – CEO John Weston Group;
  • Basia Mróz-Gorgoń – liderka projektu akademickiego i ekspertka w dziedzinie brandingu.

W tle całego wydarzenia – Artintell

To właśnie w ramach tej wyjątkowej wystawy sztuki cyfrowej i generatywnej, zrealizowanej we współpracy z artystami, naukowcami i technologami, AI Digital Creators Forum znalazło swoje miejsce. Artintell staje się nie tylko przestrzenią doświadczania nowej sztuki, ale też ważnym miejscem spotkań, edukacji i – co ważne – rozwoju projektów, które mają potencjał komercyjny. Dla wielu uczestników forum Artintell to przedsmak przyszłych inwestycji w kulturę cyfrową.

Wniosek?

AI w kinie to nie moda – to nowe narzędzie. Ale dopóki człowiek trzyma kamerę, emocje i opowieść wciąż są jego. „To dopiero testy – ale te testy zapisują się w historii nowego kina. To moment, by tworzyć, publikować, działać” – podsumował Matt Szymanowski.

fot. Artintell

Materiał we współpracy w ramach patronatu medialnego z Artintell.