Czym jest generatywna sztuczna inteligencja?
Generatywna sztuczna inteligencja (ang. generative artificial intelligence, GenAI) to pojęcie, które pojawiło się w powszechnej świadomości w roku 2023 za sprawą najpierw narzędzia DALL-E, a następnie słynnego ChatGPT.
Pozwala na tworzenie tekstów, obrazów i innego rodzaju treści za sprawą modeli generatywnych, takich jak GAN, VAE i modele oparte na transformerach.
Mity
Istnieje wiele mitów związanych z generatywną sztuczną inteligencją, w tym sugerujących, jakoby zyskała ona, lub wkrótce mogła zyskać, samoświadomość.
W rzeczywistości istniejąca obecnie generatywna sztuczna inteligencja funkcjonuje w oparciu o sieci neuronowe wykorzystujące modele statystyczne i jakkolwiek efekty jej działania mogą niekiedy wydawać się niezwykle efektowne, to nie mają wiele wspólnego z jakkolwiek zdefiniowaną „samoświadomością”.
Pojęcie generatywnej sztucznej inteligencji nie jest również tożsame z koncepcją artificial general intelligence (AGI) choć – z punktu widzenia użytkownika – zaawansowane narzędzia oparte o GenAI mogą sprawiać już wrażenie AGI.
Nieznana przyszłość
Oczywiście kwestią otwartą pozostaje, w jakim kierunku w przyszłości rozwinie się to, co obecnie nazywamy generatywną sztuczną inteligencją oraz jaki poziom zdoła osiągnąć.
Podsumowanie
Generatywna sztuczna inteligencja jest podtypem sztucznej inteligencji i potrafi tworzyć nowe treści na podstawie tych już istniejących, nie ma jednak jakichkolwiek nadprzyrodzonych właściwości.