Sztuczna inteligencja już przejęła większość miejsc pracy, ale jeszcze o tym nie wiemy

fot. Sztuczna inteligencja

Minione lata stały pod znakiem rozważań, jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy. Najpierw zastanawialiśmy się, czy sztuczna inteligencja zdoła zastąpić istotny odsetek miejsc pracy, a gdy stało się to oczywiste – jakie dokładnie będą to miejsca pracy. Teraz nikt nie ma już wątpliwości, że sztuczna inteligencja całkowicie przemebluje rynek pracy. A właściwie już przemeblowała, tylko jeszcze nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Sztuczna inteligencja nie przejęła jeszcze większości miejsc pracy, jednak potencjalnie już zyskała taka możliwość.

Jakie to miejsca pracy? Zdecydowanie łatwiej będzie określić, które z nich są na razie „bezpieczne”.

Praca fizyczna

Jakkolwiek istnieją już technologiczne możliwości stworzenia robotów ze sztuczną inteligencją zdolnych zastąpić dużą część pracowników wykonujących pracę fizyczną, to zazwyczaj nie jest to jeszcze opłacalne. Zastąpienie pracownika fizycznego jest tym trudniejsze, im mniej jego zajęcie jest zestandardyzowane.

Budowanie relacji

Generatywna sztuczna inteligencja potrafi bardzo sprawnie komunikować się z człowiekiem, jednak to nadal zbyt mało, by była w stanie nawiązać z nim prawdziwą wieź. Pomijając kwestie czysto fizyczne, obecnie istniejąca AI nie posiada emocji, a jedynie je symuluje.

Nie zastąpi nas również w zadaniach, których istotą jest kontakt z człowiekiem, w każdym razie do momentu, gdy nie powstaną humanoidalne roboty trudne do odróżnienia od ludzi.

Zajęcia wymagające złożonej i zróżnicowanej interakcji ze światem

Im bardziej złożona i zróżnicowana interakcja ze światem, tym trudniej takie zadanie wykonać sztucznej inteligencji. Radzi ona sobie doskonale z pracą na danych, jednak nadal raczej nie zadzwoni z sukcesem do klienta, a w szczególności nie odbędzie z nim spotkania.

Niektóre zawody regulowane

W przypadku niektórych zawodów uregulowania prawne wymagają, by wykonywał je człowiek dysponujący ściśle określonymi kwalifikacjami. W takich zadaniach sztuczna inteligencja nie może zastąpić człowieka z przyczyn czysto formalnych.

Podsumowanie

Jeśli wykonujesz relatywnie mało skomplikowaną pracę intelektualną, szczególnie przy użyciu komputera, masz właściwie pewność, że już teraz mogłaby ją wykonać sztuczna inteligencja. Co więcej, prawdopodobnie zrobiłaby to szybciej i lepiej.

Jeżeli jednak twoje zajęcie obfituje w aspekty typowo „ludzkie”, czy to na poziomie fizycznym, emocjonalnym czy też prawnym, prawdopodobieństwo jego szybkiej automatyzacji jest relatywnie niewielkie.

W pierwszym przypadku warto rozważyć perspektywę przekwalifikowania, być może w rejony związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W obu scenariuszach warto już teraz korzystać z AI w tak szerokim zakresie, jak to tylko możliwe. Nawet jeśli dane miejsce pracy nie zostanie w całości zastąpione przez sztuczną inteligencję, to osoby potrafiące ją wykorzystać, mogą zyskać dużą przewagę.

Zobacz też nasze historyczne predykcje z roku 2023 oraz z roku 2020.